Manastir Kasteljan u ataru sela Nemenikuće, na Kosmaju. Građen na temeljima iz rimskih vremena, i očuvana je simbolika jelena iz praistorije.
U Turskim popisima 1560. godine zabeleženo je selo Gornja Trnava ili Trgovčević (deo sadašnjeg sela Nemenikuća) i u njemu manastir posvećen Svetom Đorđu sa bratstvom od deset monaha.
Pretpostavlja se da je početkom milenijuma u rimsko vreme nastalo prvo zdanje na prostoru manastira, i to kao utvrđenje, odnosno vojni logor, sa zadatkom zaštite Kosmajskih rudnika.
Dolaskom kralja Dragutina Nemanjića, rimsko utvrđenje pretvoreno je u manastir nazvan Kasteljan, posvećen Svetom Đorđu. Oblik crkve, pravougaona osnova, jednobrodna građevina zidana kamenom i sa jednim kubetom, prepoznatljive su karakteristike raške škole.
Ceo manastir je porušen krajem 17. veka. Tri veka kasnije, tačnije tokom 60-ih i 70-ih godina 20. veka manastir je otkopan i tom prilikom je pronađena časna trpeza sa urezanim likom jelena i fragmenti fresaka, što govori da je manastir bio živopisan.