Veliko Ratno ostrvo: nepoznata istorija i priroda
Nedirnuta priroda Beograda kao i neobične legende o nastanku i bogata istorija, pored staništa brojnih biljih i životinjskih vrsta su stvari na ostrvu, koje ćete susresti na svakom koraku.
Celo ostrvo je prekriveno šumom, između kojih se nalaze livade, a po obodu peščane plaže.
Zbog visokog nivoa podzemnih voda od biljnog sveta nalazi se bele, krte i bademaste vrbe, crne topole, zeleni jasen, crni glog, bagremac i druge žbunaste i drvenaste vrste.
Tu su i zajednice trske, rogoza i ševara kao i vodene vegetacije koju grade sočivica, vodena paprat, beli lokvanj, drezga, krocanj i mnoge druge zeljaste vrste.
Ratno ostrvo naseljavaju je po velikom broju ptica, kojih ima 196 vrsta, a od kojih je blizu 100 proglašeno za prirodnu retkost Srbije.
Divan cvrkut ptica koji dolazi iz šume skoro da je nestvaran imajući u vidu da ostrvo okružuju naše najgušće naseljene opštine koje se nalaze na samo 500 metara udaljonosti.
Na ostrvu borave crne rode, bizamski pacov, kuna zlatica, veverice, belouške, vidre, a u toku zime sa banatske strane dolaze i divlje svinje i srne. Posebno treba istaknuti prisustvo orla belorepana, najvećeg evropsko orla čiji je raspon krila oko 2,5 metara i koji sem čoveka, koji ga ugrožava zagađenjem prirode, odnosno njegovih staništa, nema druge prirodne neprijatelje.
Pored brojnih vrsta riba, na ostrvu i u njegovom priobalju najčešće se mogu naći velika i mala zelena žaba, barska kornjača, livadski i zidni gušter, belouška, ribarica, slepi miševi i druge sitnije životinje.
Kanali Beograda su raspoređeni po celoj teritoriji grada, pa tako i se jedan prostire sredinom ovog rečnog ostrva u samom centru grada. U pitanju je kanal Galijaš koji predstavlja značajno prirodno riblje plodište kao i to ja korišten za pravljnje galija i kao skriveno mesto za flote kroz burnu istoriju Zemuna i Beograda.
Treba napomenuti da na ovom kanalu nije dozvoljeno pecanje. Dužina kanala je oko 800 metara, širina i do 30 metara, a dubina do 2 metra.