Магија орешника лешника

орешник лешник магија

Лешник (леска,орешник) је једини орах међу „орасима“, краљ свих орашастих сујеверја, једно од светих стабала које Европљани најчешће користе у магијске сврхе. Богови повезани са дрветом леске су Один код германских народа, Луг код Келта, Велес код Словена, Хермес код Грка и Меркур код Римљана. Ово дрво је једно од најуже повезаних са магијом као таквом. Лешник носи орахе мудрости (орахе знања). Свако ко је пробао ове орахе, или бар појео животињу која се њима хранила, и сам добија магичну мудрост и дар предвиђања.

Богови повезани са дрветом леске су Один код германских народа, Луг код Келта, Велес код Словена, Хермес код Грка и Меркур код Римљана

Од памтивека људи су дрвету леске приписивали бројна магијска својства. Дрво леске је, пре свега, талисман против злих сила. Један пример могуће употребе је да нацртате круг око себе са граном лешника када је опасност неминовна. Лешник је магична биљка која штити од природних елемената. Када се приближила грмљавина, пастири су одмах пожурили да закаче комад лешникове коре на своју одећу, трудећи се да избегну не само удар грома, већ и ђавола. Дрво леске није подложно грому и грмљавини, и зато су Словени од њега забијали крстове у њиве и штале, а истовремено је грмљавина заобишла и леску.Традиција истеривања глодара штапом леске заснива се на својству леске да штити од грома.

Друиди су приликом решавања спорова у рукама држали штапове од беле леске као симбол непристрасности. Штап од леске је такође био атрибут посланика, штитећи га од напада.У Енглеској је за идентификацију криминалца коришћен штап од рачвасте леске.
Дајте невести кесу лешника. Ово ће донети срећу и помоћи против неплодности. Завежите две гране лешника црвеним или златним концем тако да формирају облик крста – то ће донети срећу као и ораси нанизани на конац и окачени у кући – такође за срећу.

Лешници се сматрају симболом среће. Ако нађете два лешника у једној љусци, поједете један, баците други преко левог рамена и зажелите жељу – сигурно ће вам се остварити.
Људи су веровали да је за богаћење довољно носити дупли или троструки лешник у џепу. И не дај Боже, не изгубе талисман,и зашивали су лешнике као амајлију.
Помаже вам да останете на одабраном путу током важних животних промена. Штити од свих врста оштећења и урока, врачања и магије, као и незгода. Паметни мађијаши саветују да носите лешник са собом. У овом случају, лешник ће залечити ваше срчане ране, а можда и заштитити од њих.

Људи су веровали да је за богаћење довољно носити дупли или троструки лешник у џепу

Да би се формирала магијска заштита, по ободу ограђеног простора у земљу су забадене гранчице леске, у које, како се веровало, није могла да продре никаква магија споља.
Леска је веома утицајно дрво снажног карактера, један од његових главних квалитета је правда. Његова енергија ће вам помоћи да окренете свој ум на објективно разматрање ситуације из различитих углова. Једење орешник плодова даје мудрост и повећава плодност. Да бисте повећали плодност, довољно је да стално носите један лешник са собом. Подсетимо се да је дрво леске један од најцењенијих симбола жетве.
Од лескових грана исплестите венац и ставити га на главу. Замисли жељу. Може се остварити. Гране леске забодене у оквире прозора да би се заштитиле од удара грома, а од пожара ће вас заштитити три ексера од леске забијена у зид куће.

Митови и легенде

Штити од свих врста оштећења и урока, врачања и магије, као и незгода

Древни кинески рукописи тврде да је једна од пет светих намирница које је Бог даровао човечанству лешници. Спаљивање их на олтарима божанстава наводно је дало храмским слугама способност видовитости. Древни грчки лекар Диоскорид (1. век нове ере) користио је лешник у низу напитака за лечење разних болести, од обичне прехладе до ћелавости. Вергилије је величао лешник, тврдећи да је био поштован више од грожђа, мирте, па чак и ловора. Одавно је примећено да су орешници храна која је добра за ум. Стога су свештеници древног Вавилона забранили обичним људима да једу орешнике, јер су веровали да они благотворно утичу на менталну активност, а то није било од користи за обичне људе.
Стари Римљани су орешнике сматрали храном богова, а сам лешник се сматрао светим. Било је забрањено посећи га. Веровали су да грана леске – једногодишње дрво – може указивати на закопано благо, да орешници имају магичну моћ да човека учине нерањивим, зауставе летећу стрелу, угасе ватру, зауставе грмљавину, ослободе је од ланаца.
У Француској су лешници били разбацани на свадбама, у Енглеској су говорили: „Година лешника рађа више дечака. Скандинавци су терали краве лесковим штаповима да би добили бољу мужу. Руси су тражили печурке са гранчицама леске (кажу да и сада помаже!), а Словаци благо.
Бугари су демоне који су изазивали несаницу код деце истеривали шетајући око дечије колевке упаљеном лесковом граном, а на исти начин су отерали и сирене од колевке. И када дете није могло дуго да учи.

Podelite sa prijateljima